pühapäev, 16. september 2012

mina mulle


Ega ma enda vanu postitusi eriti ei loe. Neid mõeldes ja neid kirja pannes avastades et paljuski on tegelikult välja mõeldust teisiti, olen need lood juba enda sees läbi elanud. Meeles on need jutud aga küll. Aeg-ajalt avastan et tegelikult ma pole neid jutte kirjutades adunud suuremat pilti. Et killud mida olen vaaginud ja avastanud nende olemuse loogikat, asetuvad minu elupilti alles tükk aega hiljem. Siis ma avastan äkki et keegi kuskil on juba nii mõelnud ja niimoodi kirjutanud. Mina ise. Mina ise olen mulle kirjutanud ja lahti seletanud asju, et mina ise saaksin neid hiljem suuremas pildis näha. Te peate tunnistama et selline mõte on praegusest evolutsiooni aja lineaarsel joonel kulgemise arusaamast väga erinev. Sulaselge ketserlus. Kuid selles on täiesti raudne loogika. Et leida tõde, tuleb otsida motiivi. See viib tõeni, kui absurdne see esmapilgul ka ei tunduks. Kes veel kui mitte mina ise oleks minu arenemisest kõige enam huvitatud.

See mõte viis mind maailmapildini kus kõik on omavahelises seoses. Ajas, ruumis ja mateerias. Vanemad õpetavad lapsi ja lapsed õpetavad vanemaid. Mina õpetab mind. Enda oleviku reaalsust võime avastada sügava lapsepõlve unenägudest ja nägemustest.
Selles poleks midagi imekspandavat kui maailm toimiks loogiliselt. Igal teol oleks kindel tagajärg ja sündmuste omavahelised mõjud oleksid valemite järgi arvutatavad. Kuid nagu ütleb kaose teooria, ka väikese hulga loogiliste valemite koosmõjul, e. tagasiside olemasolul, on tulemust võimatu arvutada. Nii võib liblika tiivalapsutus Brasiilia vihmametsas esile kutsuda tornaado Texases. (BBC "The Secret Life of Chaos"). Järelikult pole loogika see mis asju seob, vaid midagi muud.
Et kontrollida kas pähelipsanud mõte on tõde või hullumeelsus, on mõistlik võrrelda seda oleva maailmaga. Kas maailm toimib nii nagu oleme mõelnud, või mitte. Kas näiteks aatomid millest minu keha koosneb on mina- paiksed, või on neil seos kogu maailmaga. Kas näiteks vesi, mida on kõige suurem osa minu kehast, on olnud ka muus maailmas. Kas ta on rännanud pilvedes ja loksunud hoovustes. Kas ta on looduse suures ringkäigus rännanud läbi kogu planeedi, võibolla isegi mitmeid kordi. Kas ta on olnud osaks ainuraksetes ja elusolendites nii Proterosoikumis, kui Kainosoikumis, ja pärast nende põrmuks pudenemist uuesti edasi loksunud. Kas ta on olnud dinorauruse piss ja neanderthalase higi. Kas teda on joonud tuhanded kõige erinevama kuju ja suurusega suud kõikidel kontinentidel. Kas ta on sadanud alla vihma, rahe ja lumena. Kas ta on sulanud välja liustikest ja kas ta on kondenseerunud rohule hommikuse päikese sillerduses. Kas temasse on uputud ja tema puudusesse on janusse surdud.
Kas kogu ülejäänud Mendelejevi tabel ilma milleta poleks võimalikud minu aju sünapside areng ja loogikaks vajalikud omavahelised ühendused. Kas need aatomid on uitanud kosmose lõpmatutes sügavustes. Meie kujutlusse mittemahtuvate ajaühikute jooksul kogenenud tompudeks mis on hakanud kuumenema ja muutunud päikesteks, kus juba eelpool kirjeldet ajavahemike jooksul on vesinik muutunud heeliumiks ja väga lühikese aja jooksul on supernoova plahvatustes saanud kogu ülejäänud aatomite mitmekesisus. Kas need aatomid on uuesti kogunenud, ühe võimalusena ka keraks nimega Maa. Kas sellest maast olen saanud mina.
Kas kõik on kõigega seoses.

Võibolla ma polekski siin kirjeldet mõtet mõelnud, kui hiljuti poleks üks minu olemuselt väga lihtne jutt minu jaoks äkitselt reaalsuseks saanud.

3 kommentaari:

Kaamos ütles ...
Autor on selle kommentaari eemaldanud.
Udo ütles ...

Hmmmmmmmmmmmmm!
Oleks tõeline matemaatiline .. kuriosum .. see tõenäosus välja arvutada. Kuid päris kindlasti on ta olemas. Tuleb ta ainult üles leida.

Anonüümne ütles ...

Hmmmm... :) kas see pole see, et "kõik on mina" - lämmatav universum. Mina paisumas välja igast pungast, hüüdmas sind aastamiljonite tagant? Jumal tänatud, et on teised, :)muidu oleks väga igav..., aga nemad on ikkagi jälle ju ka samad, samad, kes meie. Pole mingisugust vahet. Kõik olnu on praegu ja kõik tulevgi.

Aja puu kannab vilju :)