neljapäev, 23. september 2010

Mäest alla

On nõnda, et see mis nähtav palja silmaga, on tagajärg. Põhjused on tavaliselt peidus pinna all ja nende mõistmiseks peab kasutama nägemist või selle puudumisel loogikat.

Nii ka sõltuvusega.
Sõltuvusest mõeldes torkavad esmalt silma alkoholism, narkomaania, buliimia, suhtesõltuvus jne. Kuid just, nad paistavad silma. Nad on nähtavad palja silmaga. Nad on tagajärjed. Põhjused on mõtlemise viisis. Nii teadlikus, kui selles jäämäe veealuses osas mis jääb teadvusele kättesaamatuks, kuid omab inimese elus oma suuruse tõttu määravat rolli.  Alateadvus või hing või kuidas iganes me seda ei nimetaks. Nagu bass ja rütm muusikas. Nad jäävad meloodia kõrval tahaplaanile, ometi omavad muusikas määravat rolli.
Sõltuvuse tingimuseks on suhe. Suhe kellegi, millegi vahel. Suhe kahe inimese vahel, armastus suhe, sõprus suhe, vanema- lapse suhe, rahva ja valitsuse suhe. Suhe inimese ja alkoholi vahel. Suhe võib olla vaba või sõltuv.

Alkohol. See tuntuim teatum sõltuvus. Öeldakse, alkoholism on keemiline sõltuvus, kuid kui see oleks nii, oleksid sõltuvuses kõik kes alkoholiga kokku puutuvad. Tegelikult on sõltuvuses vaid vähesed. Öeldakse, alkoholism on määratud geenidega, kuid enamasti lapsed kes on kannatanud vanema(te) alkoholismi all, hoiavad ise sellest võimalikult kaugele. Seepärast mõtlen, see on ikka mõtteviis. Ehk, idee juhib mateeriat, nagu iga asjaga. Ja kuigi ka mateeria seab ideedele omad tingimused, ei saa üle ega ümber tõsiasjast et mõte on enne tegu.
Võib öelda, alkoholism on sõltuvuslik suhe inimese ja alkoholi vahel. Kuid milline on siis vaba suhe inimese ja alkoholi vahel? Mida alkohol teeb? Et inimene üleüldse kätt alkoholi poole sirutaks, peab alkoholil olema anda midagi sellist mida inimesel on vaja.
Joobnud inimene on selline milline ta olla tahab. Kui ta tahab olla õnnelik, on ta õnnelik. Kui ta tahab olla vihane, on ta vihane. Kõik tuleks kätte kui iseenesest, ilma pingutuseta. Justkui ei peaks ise otsima teed vaid alkohol juhatab sind käekõrval sinna kuhu soovid. Kui soovid unustada, viib ta unustusse. Kui soovid ennastunustavalt lõbutseda, viib ta sind sinna.
Õnnelikuks saamise teel on tavaliselt kaks suurt takistust.
Üks, on need asjad mille üle õnnelik olla. Tavaliselt kipuvad need olema niivõrd igapäevaselt harjumuslikud et tundub tobe olla õnnelik niivõrd labaste asjade üle. Purjus inimene võib olla õnnelikult rõõmsameelne nii totrate naljade üle, kui ka kasvõi lihtsalt vastutuleva inimese üle hüüdes "oi  sõber tere".  Isegi võhivõõrale. Õnnelikkuse põhjused ei olegi ju tegelikult seitsme maa ja mere taga eikunagimaal, vaid siinsamas meie ümber olevad igapäevased pisiasjad. Kui me ise seda ei oska näha ega aru saada, siis alkohol näitab meile seda.
Teine takistus on elumured ja raskused. Isegi kui näed ja mõistad lihtsate asjade ilu, on tihtipeale piduriks et heade asjadega koos käivad ka halvad. Näiteks, täna on mul kõht täis, aga kust ma homme süüa saan. Lapsed on toredad ja armsad aga nendega on ka nii palju muret. Suvel on hea ja soe, aga talvel on külm.  Elu on nii ilus, kuid surm on paratamatu. Niiet, "Võiks ju olla õnnelik küll, kui seda muret poleks".
Halb pole midagi reeglipäratut juhuslikult meie ellu tungimas. "Halb" on duaalse maailma "hea" tasakaal. Elu ongi selline.
Alkohol eraldab hea ja halva ning laseb olla õnnelik hea üle ja vihane või kurb halva üle. Me peaks ka ise oskama olla õnnelik hea üle ja kurvastama halva üle. Kuid kas peaks halvasse vihaga suhtuma. Suhtudes millegisse viha ja ebameeldivustundega, on võimatu sellest õppida. Aga halvast on õppida samapalju kui heast. Siin on üks koht miks alkohol soodustab sõltuvust. Ta võtab võime õppida. Ja see on üks sõltuvuse alustalasid. Võimetus õppida. Kui inimese ja alkoholi vahel on vaba suhe, õpib inimene kuidas olla õnnelik ja kuidas kurbust üle elada. Edaspidi leiab ta õnnelikuse ka iseseisvalt. Kui ta aga ei õpi, siis jääbki ta oma õnnelikkust käima alkoholilt saamas.

Alkohol on egregor, nagu paljud teisedki. Tema eksistentsi aluseks ei ole tegelikult meile õnnelikuse õpetamine. Tema eesmärk on muuta inimene oma alamaks. Joobnud eufooriline õnnetunne on kui ussike konksu otsas. Kui inimene on juba konksu otsa jäänud, hakkab ta alkoholi ostma, kulutades selleks raha e. oma töövaeva. Ta hakkab alkoholist mõtlema ja sellest unistama. Kuni inimese eluenergia, ehk tema püüdlused ja saavutused, on suunatud alkoholile. Seega on alkoholi egregor saanud saagiks inimese energia. Nii nagu jahivad energiat kõik egregorid. Egregor asemel võiks öelda ka deemon. Või kui meile on vastukarva müstilised terminid siis põhjuste- tagajärgede süsteem.

Õigustatud on küsimus, miks peaksime õppima õnnelikust kelleltki nii omakasupüüdlikult. Ja tõesti ega ei peagi. On teisigi teid õnnelikust õppida. Siiski  ei tohiks lootma jääda et oma vajalikud õpetused saame kätte vaid meie suhtes heatahtlikult meelestatud õpetajatelt. Nendelt ka muidugi. Kuid, halvast on õppida samapalju kui heast. Seepärast õppigem neilt kes tahavad meil nahka üle kõrvade tõmmata. Õppigem rumalatelt, õppigem enda ja teiste vigadest. Siis saame targemaks.

Öeldakse et alkoholi küüsi langenud inimene pole võimeline sealt ise vabanema vaid vajab kõrvalist abi. Samas kui inimene on juba alkoholi alluvuses, siis kuulab ta esimesena seda kellele ta allub. Kui keegi ütleb et peaks alkoholist loobuma, siis läheb see vastuolla vabatahtlikult valitud isanda sooviga. Ikka kuulatakse esmalt selle nõu kes lähemal. Seepärast on mõttetu püüda inimest alkoholist loobuma panna. See vaid suurendab vastuolusid. Mumeelest on sõltuvuse võti õppimises.

Sõltuvus pole vaid pahe.  Sõltuvus on elu loomulik koostisosa. Elu algus ja lõpuaastad veedame sõltuvuses. Sotsiaalabi on seda nägemust ähmastanud, kuid tegelikult, lapsena ja raugana ei saa me oma eluga iseseisvalt hakkama. Sõltume teiste abist. Mees sõltub naise naiselikusest ja naine sõltub mehe mehelikusest. Rikkad sõltuvad vaeste tööst ja vaesed sõltuvad rikaste "heategevusest". On iseenesest mõistetav et laps õpib. Õpib käima, õpib rääkima, lugema ja kirjutama. Õpib teadmisi saama ja asju nägema. Õpib tundma ja kaasa tundma. Kui ta ei õpiks, jääks ta kogu eluks teistest sõltuma. Sõltuvuse võti on õppimises.

Söömine on vajalik. Ilma selleta poleks energiat liigutamiseks ega kehatemperatuuri hoidmiseks. Miks siis minnakse üle piiri kus energiat pole rohkem vaja ja üleliigne hakkab rasvana ladestuma. Stressist? See on küll universaalne seletus kuid asja olemust eriti ei selgita. Minumeelest on võti selles seisundis mis saab valdavaks kui näljatunne on kadunud ja kõht on meeldivalt täis. Rahulolu. Kui me õpiks ära iseseisva rahulolu seisundi, poleks vaja seda söömiselt saada.

Kui oleme vaimustunud seisundis kus hing sees laulab ja tunneme end universumisse sulandununa, pole see tavaliselt üksnes vaimu ergastunud seisund. Sellega käib kaasas ka tunnetuslik teadmine. Näiteks, seistes mere kõrgel kaldal, haarates pilguga lähemate lainete vahust mässu ja samas ka silmaringi ääretut laiust, tuleb vaatepildist lähtuva vaimustunud seisundiga kaasa ka teadmine ülevaatlikuse olulisusest õnnetundes. Et kui oleme oma elus vaid pisiasjadega silm silma vastu, on raske olla õnnelik. Vaimustumiseks on vajalik ülevaatlik nägemus. Näha oma elu pisiasju ülevaatlikult suures pildis.
Või kui näiteks vaimustume muusikas, tuleb sellega kaasa teadmine et harmooniaks on vajalik kooskõla ja ühtsus.
Vaimustudes armastusest saame ka teadmise armastatu isikust ja tingimustest mis on vajalikud armastuse hoidmiseks.
Kõik need vaimu ergastunud seisundi teadmised tulevad siiski vaid juhul kui ise, oma olemusega oleme ergastunud. Kui laseme kellelgi teisel sedas teha. Alkoholil, täiskõhutundel, sugutungil, valitsusel, oleme sõltuvad.

Armastus võib olla nii vaba kui sõltuvus. Sõltuvas armastuses on truudus tingimuseks, vabas armastuses tagajärjeks. Sõltuv armastus on kui vangla. Kui juba vandusid truudust, siis pead mõtlema vaid minule, olema intiimne vaid minuga, unistama vaid minust. Vabas armastuses ma tahan mõelda vaid sinule, olla koos vaid sinuga, olla seksuaalne vaid koos sinuga. Nii nagu omada saab vaid seda millest oled valmis ka loobuma, saab armastada vaid siis kui oled valmis sellest loobuma. Armastus iga hinna eest ei ole enam vaba armastus.

Tahaksin siin rääkida ka hingest. Ma nüüd ei ole päris kindel kas hing on päris õige termin. Võibolla peaksin ütlema vaim, või vahend universumi informatsioonivõrku lülitumiseks. Igatahes, pean siin silmas et inimeses on olemas teadvus, mis saab piirduda vaid sellega mida inimene teab, mida ta on kogenud. Ja on olemas võime ühenduda kõiksusega. Kes mäe otsas seistes ja üle maa vaadates on tundnud kuidas hing saab tiivad ja maist seljataha jättes taevasesse ülevusse sööstab, see mõistab. Kes elab vaid teadolevas, see keerutab selle peale näppu meelekohal. Olete märganud kuidas mõned inimesed haaravad asju kui lennult. Kuidas nende teod ja väljendused on kui pilved. Täis unistusi, kõrgelennulisi ideid ja tundeid. Miks inimene otsides väljendust või lahendusi võib jõuda tulemuseni mis on üllatus ka tema enda jaoks. Miks inimesed tulevad sõltumatult üksteisest samal ajal samasuguste ideede peale. Ka blogimaailmas võib tihti märgata kus kirjutatakse samaaegselt samast teemast.
Samas elab keegi nina igapäevastes tegemistes kinni, märkamata midagi mis oleks nägemis- või katsumisulatusest kaugemal.
Hinge ühendus universumiga on tunne mis sunnib haarama pintslit, muusikariista, klaviatuuri või mõnd muud loomevahendit. See tunne on nii suur ega mahu inimese sisse hästi ära. Tahab loominguna välja saada.Kuid mitte ainult emotsioonides ega hinge seisundites pole küsimus. Iga vaimustunud seisund kannab endas ka informatsiooni universumi harmoonilisest seisundist. Nagu nendes ülevaatlikuse- õnnelikkuse, harmoonias sisalduva kooskõla ja ühtsuse näidetes millest ennist kirjutasin. Nii pole hinge kõiksusega ühendumine üksnes vaimustus, vaid ka informatsioon. Mitte informatsioon absoluutsetest teadmistest, nagu E=mc2, või U=I*R, vaid informatsioon harmoonia seaduspärasustest. See informatsioon mis on eriti vajalik inimsuhetes. Kui suhetes eluta mateeriaga saab inimene tugineda füüsika seaduspärasustele, siis inimhinge tasemel suhtlemiseks vajab ta informatsiooni harmooniast. Et seda informatsiooni saada peab ta ise olema ergas ja avatud. Kui ta sõltub selles egregoritest, siis kõiksusega ühendumist ei toimu. Alkohooliku tüüpiliseks stsenaariumiks on jooma hakkamine suhetest tulenevatest saatuselöökidest. Kuid see on põhjuse ja tagajärje segamini ajamine. Et inimsuhted sassi lähevad on esmalt tingitud sellest et ei osata teist inimest hingega vaadata. Inimese kui jumaliku olendiga ei saa suhelda materiaalse maailma reeglite järgi. Sõltuvuslik mõtteviis on see mis ei lase hingesilmal avaneda ja siis vaadataksegi lähedast vaid materiaalse pilguga. Vaadatakse vaid selle informatsioonihulgaga mis on eneses olemas. Kui kuulatakse vaid sõnu ega püüta sõnade segadiku taga tunnetada lähedase hinge. Reeglina ei soovi keegi ju meelega halba teha. Kõik püüavad teha nii nagu nende arusaamist mööda parim tundub. Kuid sõnade mitmetähenduslikusest sõltuvalt tekkida vääritimõistmisi. Üks vääritimõistmine kuhjub teise otsa ning tekibki trots ja ebasümpaatia. Suhe on saanud saatuselöögi.
Pealegi on nii et elu õppetükid tulevad meie juurde läbi teiste inimeste. Kuidas muudmoodi saakskidki nad tulla. Kui me ei näe õppetükkides teadet meie endi disharmooniast vaid hakkame sõnumitoojaid süüdistama, olemegi jõudnud järjekordse saatuselöögini. Sellele järgnev valu alkoholiga tuimestamine on vaid tagajärg.
Et ei tekiks sõltuvuslikku mõtteviisi on väga tähtis hoida hing avatuna. Kuigi see pole sugugi kerge. Hing, kuigi nähtamatu, on väga haavatav ja saadud haavad väga valusad. Väga lihtne on pärast haiget saamist tõmbuda kaitsvasse suletusse, et teised meie hinge haavama ei ulatuks. Kuid teisipidi ei ole võimalik sellest suletusest ka välja näha. Me ei õpi kõndima kui kardame kukkumisel saadavat valu.
Kui siin kirjutasin et hing on nähtamatu, siis .. no see pole päris nii. Millegipärast on silmadest näha kas on seal hingesoojust või mitte.  Vaadake ema silmi kes oma last vaatab. Hingesoojus paistab silmadest välja. Kuid kas on keegi kunagi näinud hingesoojust purjus inimese silmades. Või vaadake selle silmi kes oma elu on täielikult põhja joonud. Kas on sealt võimalik seda soojust leida!
Nii võib sõltuvuslikku mõtteviisi diagnoosida vaadates inimese silmadesse.

Öeldakse alkohoolikul on probleem alkoholiga. Kuid see pole õige. Alkohoolikul on igasugused muud probleemid, alkohol on vahend neist probleemidest üle saamiseks. Probleemiks on alkohol lähedaste jaoks. Nende jaoks tähendab lähedase purjusolek kaotust. Eriti armastuse puhul. Sest armastus vajab seda hingesidet kõige enam. Purjus inimesega seda sidet luua pole võimalik. Nii ongi armastatu purjusolek tuntav kui millegi väga olulise kaotus.
Alkohol võib hakata olema probleemiks ka alkohoolikule endale. Kui ta mingil hetkel avastab et alkohol kes on olnud kui hea sõber ja toonud muredes lohutust, pole teinud seda heast südamest vaid puhtast omakasust. Saamaks endale alkohooliku eluenergiat. Selle momendi ära tabamine võib alkohooliku tsüklist välja tuua. Kui ta aga seda ei märka, viib trepp lõpuni alla välja.

Et sõltuvusest aru saada tuleks kindlasti vaadata ka sõltuvuse vastandit, ehk vabadust. Vahel öeldakse vabadus on piirangute puudumine. Ma pole nõus. Piirangute puudumine viib varem või hiljem hävinguni. Näiteks võiks tuua piiranguteta tarbimine, või söömine. Mumeelst on vabadus seaduspärasuste tundmine ja järgimine. Ori ei tunne seaduspärasusi. Ta teeb nii nagu talle öeldakse. Vaba metsloom teab kus ja millal ta võib rahulikult süüa ja kus ta peab ettevaatlik olema. Ta teab kuidas hoiduda külmumisest. Milliseid tingimusi on vaja soo jätkamiseks. Millal tuleb tulekahju või maavärin. Inimene ütleb et looma juhib vaid instinkt, kuid see on naivism. Vaba loom on hingega ühenduses universumi infosüsteemiga täpselt samamoodi kui ergastunud inimene. Tal pole ainult võimet intuitiivset teadvuse tasandile tuua.
Koduloomal pole need teadmised vajalikud. Teda kaitseb ja söödab inimene. Vastutasuks võtab ta tema elu või elutöö.

Samavõrd kui on oluline inimese vaba tahe, on oluline ka tema keskkond. Kas keskkond soodustab või takistab sõltuvust. Kas keskkond soodustab seda et inimene tunneks ise oma võimaluste ja piirangute ulatust ja põhjust või õpetatakse teda järgima seadusi nende toimemehhanismidest tegelikult aru saamata. Kas inimest õpetatakse nägema või õpetatakse teda sõna kuulama. Kas väärtuste loomise ja jaotamise süsteemid on inimesele nähtavad ja arusaadavad või toimetatakse jaotamist suletud uste taga. Kas sõltuvusse langemise võimalused leiavad meedia poolt sisulist kajastamist või räägitakse sõltuvusvahendeist põhimõttel pole olemas halba reklaami, peaasi et asjast räägitakse.
Imestan ikka vahest kui ilusa ja südamliku algusega on viinareklaamid.

Sõltuvus kõige laiemas plaanis on ilmselt sõltuvus elust. Elust just sellisel kujul kui ta meil parajasti on. Iga muutus oleks ju selle olemasoleva elu kaotamine ja uue elu vastuvõtmine. Kui ütlen sõltuvus elust, mõtlen püüdu iga hinna eest säilitada seda elu mis momendil on. Et me oleksime võimelised arenema peame olema valmis et iga järgmine arenguetapp võib suuresti muuta meie senist elukäiku. Peame olema valmis eelnevast lahti laskma. Selleks et midagi saavutada peab olema valmis sellest loobuma.

9 kommentaari:

Kaamos ütles ...

Pealkiri ja jutt ise tõi meelde uppuja. Algul rabeleb ja kahmab kätega tühjust, seejärel jääb lihtsalt hõljuma, leppinult vajudes.
Vajudes oma uppumisse, saabub hetk, kui enam ei jaksa sipelda ja ainuvõimalik tundubki hõljumine. Sõltuvuses hõljumine. Pärisilm ei ole enam see, mis häiriks või kutsuks...

Kui uppuja ei taha päästetud olla või kui ta ka enese mõtteis tahab, ent päästmine jääb hiljaks võib ta sead ka ohtu selle, kes teda välja vedada üritab. Tekib kaassõltlane, kelle heaolu sõltub uppujast või uppunust küünte ja hammastega kinihoidmisest. Ise vaevu pinnal püsides ei ole mahti enam enda elu elada, hoopis ulpija elu tundub maailmas ainsa tähelepanu vääriva asjana.
Kaks hukas elu.
Aga see on vaid minu arvamus. Niipalju kui inimesi, niipalju ka eri tõlgendusi. Vist..?

Udo ütles ...

Robin Nordwood on kirjutanud raamatu "Naised kes armastavad liiga palju. Seal ta kirjutab et kaasalkohoolik on täpselt samasugune nähtus nagu alkohoolik. Sümptomid on küll vastanduvad, kuid samamoodi on tegemist tasakaalutusega. Vat ma kunagi mainisin et füüsikamaailmas on vastandid alati koos. Mul tundub vaimumaailmas kehtib sama seaduspära. Saatus viib kokku alkohooliku ja kaasalkohooliku, vägivaldse ja ohvri, liiderdaja ja monogaami.
See mis Sa Kaamos kirjutasid on kõik õige, kuid nagu ma kirjutasin et elu õppetükid tulevad meile läbi meie lähedaste. Siis kaasalkohooliku õppetükid tulevad ka läbi lähedase alkohooliku. See pole iroonia ega saatuse vingerpuss, see on lihtsalt vastandite tõmbumise seaduspärasus. Peamiseks kaasalkooliku õppetükiks peaks siis olema tasakaalu saavutamine maailma asjade kontrolli üle. Kaassõltlane kipub kontrolli asjade üle liig enda kätte haarama.

Kaamos ütles ...

Lahtilaskmise õppimine.

Udo ütles ...

Jah.
Ja see haakub väga hästi ka Sinu toodud mõttekujundiga. Kui osata lahti lasta, ei vea uppuja Sind endaga kaasa.
Lahti laskmisega aga on see oht ka et mitte lasta kibestumist ligi. Siis pole enam lahti laskmine vaid eemale tõukamine. See aga juba tähendab ühtlasi hingesilma sulgemist.
Niiet, ühest küljest on kõik väga lihtne. Vastandite tasakaal. Teiselt poolt on nüansse miljon. Niiet tõesti, niipalju kui inimesi, niipalju ka tõlgendusi.

Bianka ütles ...

Su jutt on põhjalik ja läbi mõeldud. Kõik on pmst õige. Umbes nagu ka kommunismi teooria on tegelikult väga loogiline. Mõlemal juhul on ainus probleem praktikasse rakendamisel.

See märkus, et meil kõigil on sõltuvus elust on suurepärane leid. Jah, me püüame kinni hoida oma olemasolevast, olgu kasvõi sõltuvusest. Sest me ei oska leida, mis võiks selle asemele tulla. Siin ongi teooria ja praktika vahel suur lõhe. Kuidas jõuda sellesse harmoonilisse "...vaimustunud seisundisse, kus hing sees laulab ja tunneme end universumisse sulandununa...", nagu sa kirjeldad seda olekut, inimene on vaba ja õnnelik, vajamata mingeid ergutajaid ja väliseid stiimulieid.

Vabadus on kõigi sõltuvuste võtmesõna. Nii alko-, suitsu-, söögi-, suhte- jms ja minu poolest kasvõi blogisõltuvuse osas. Kui sa oled oma vabaduse sõltuvusele ohvriks toonud, siis oledki selle vang ja tema on su peremees.Kui aga sina ise oma pahet kontrollid, nii kaua oled sina ise boss.

Teine oluline märksõna on võime areneda ja õppida, ka sõltuvusest. Pole nõus sellega, et alkohol võtab võime õppida. Alkohol on samasugune õpetaja nagu haigused või halvad suhted. Probleem tekib just nendel, kellel õppimisvõimet pole. Ja on loogiline, et just sellised satuvad sageli alkoholi võrku. Aga põhjus ja tagajärg on ikkagi nii, et enne oli õppimisvõimetus ja siis tuli alkohol. Kui aga inimene on arenemisvõimeline, siis suudab ta ka sõltuvusest välja tulla ja juba targemana.

Udo ütles ...

Bianka- Kui ma nüüd õieti aru sain siis oled seisukohal et meil kõigil on väikeseid pahesid ja sõltuvusi millele me ei oska leida asendust mis meil lihtsalt õnnelik laseks olla. See kõlab natuke kui asendajale asendaja otsimine, kas pole.

Ja mis siis on nii väga keerulist olla lihtsalt õnnelik. Lihtsalt oled õnnelik .. ja kõik. Pole midagi vaja. Ei asendajaid ega kohusetäitjaid.

Jäin Su jutu peale nüüd mõtlema et kas siis on nii et alkohol võtab võimaluse õppida või mitte. Või on asi siiski inimeses endas.
mmm... Aga on ju nii et kui alkohol tahab et tema ülemvõim inimese üle ikka kestaks, siis on tema huvides et inimene ei õpiks. Onju. Või on liiast alkoholile sellist arutlemisvõimet omistada. Loll aga ei saa ta küll olla. Vaata kui palju jüngreid omale leidnud.

Bianka ütles ...

Kas pole nii, et lihtsad asjad ongi kõige keerulisemad? Nagu seesama lihtsalt õnnelik olemine. Selles meie elu ilusas õnnekangas on tavaliselt augud. Eelneva elu ja raskuste poolt tekitatud. On erinev, kellel kui suured augud ja millest tekkinud. Kuidas neid lappida? Augutäiteks lähevadki needsamad pahekesed. Kõik teavad, et see paik on pisut teist karva, aga mis parata, kui paremat pole. Ja nii tulebki välja, et augutäitele oleks uut asendajat vaja. Kas on muul moel võimalik see õnnekangas saada taas terviklikuks? Mõttejõul?

Ma ei tunne sind küll piisavalt, aga tundub, et sina oled enda jaoks tasakaalu leidnud ja oskad õnnelik olla. Võib-olla jõuan ka mina selleni, aga esialgu olen poolel teen. Kuigi ma vaidlen sinuga, siiski ma imetlen su maailmavaadet ja su mõttearendusi. Aga nagu öeldakse, igaüks peab oma õppetunnid ise õppima, vähe on neid, kes suudavad teise tarkuse niisama lihtsalt omaks võtta.

Minu arust sa demoniseerid alkoholi liiga palju. Nii hull see asi ka ei ole.

Udo ütles ...

See demoniseerimise asi võib olla küll.

Anonüümne ütles ...

Mina kahtlen, kas alkoholi saab liigselt demoniseerida - meie riigis lihtsalt on kombeks alkoholitarvitamist normaalsuseks pidada, isegi noorte seas. Aga kas see tegelikult ka peaks normaalne olema? Minu meelest on alkoholi pidev tarvitamine haigus ja alkoholi normaalseks pidamine tundub mulle haige. Kui see on orjastanud suure osa rahvast, kas siis üks leebelt alkovastane seisukohavõtt võib olla demoniseerimine? Sel juhul ma hea meelega ühinen sellega.