esmaspäev, 20. juuli 2009

Tore Tartu

Nädalavahetusel olin Tartu hansal. Soojust oli küll isegi minusuguse kõrbeelaniku jaoks veidi paljuvõittu. Õnneks oli Anne kanal sealsamas jalgsitee kaugusel. Ujumas olles püüdsin ikka rohkem sukelduda et ka kolbas paiknev aju saaks ka vajalikul määral jahutust.
Kesklinn on küll palju muutund. Hirm klaasine ja kandiline. Eks see rahamaailma tundemärk. Selline karm ja tundetu.


Turul käisin. Ostsin mett ja tomateid ja kurke. Turumüüjate ja pakutava kauba rohkus ja hea kvaliteet lõi küll pahviks. Kadestan teid tartlased. Mõtlesin et see turg ja turu sild on suure tähtsusega Tartu hea aura jaoks. Kui ikka on sellise kohapeal kasvanud söögikraami ühelt poolt väiketootja turustusvõimalus, teiselt poolt hea võimalus osta. See mõjutab inimest palju. Tallinnas polegi sellise hea auraga turgu. Inimesed ostavad oma köögiviljad põhiliselt igasugu marketitest. Aga mis see kraam ka väärt on. Samasugune puine ja närviline nagu inimesed kes seda söövad. Ja turud on Tallinnas ka kuidagi tolmused ja rääbakad. Tartu turul aga oli hea olla.
Ja see sild. Just paras otsetee linnast jala ujuma tulla. Ja sillal käijaid oli päris palju. Kujutan ette, kes on selle tee jala käinud, vahepeal end karastavasse vette kastnud, on palju parem inimene kui see kes ujuma saamiseks peab ette võtma teekonna autos või tolmuses ühistranspordis. Noh nagu Tallinnas.
Sest noh. Kuidagi hea oli kohe Tartus olla. Eks see sellest aurast.

4 kommentaari:

Helve ütles ...

tigutorni peegeldus plaskul on väga hea!
Tartu meeldib mulle ka rohkem. inimlikum, sõbralikum, loomulikum.

Bianka ütles ...

Tartus on hea aura, täitsa nõus sinuga. Kesklinnas käib mulle närvidele uus kaubamaja, see plekk-kast on häbiväärne, ei sobi ümbritsevaga ja varjab ilusaid vaateid. Tasku-Pläsku on vähemalt korralik arhitektuur ja ei varja midagi vana ära. Ega siis Tartu kesklinn saa jääda "vanaks puust linnaks".

Iseküsimus on nende ehitiste sinna trügimise stiil. See raha võimule toetuv mäng võttis ära ruumi bussijaamalt ja nüüd pressib ka turule peale. Turul on imearmas käia, aga auto parkimine on väga keeruline. Osa parklast hõivavad bussid, siis veel turumüüjate endi autod ja ni ei jäägi palju vabu kohti enam.

On räägitud, et bussijaam ega turg ei pea südalinnas olema, kusagil suuremas linnas pole nii. Aga kui neid ükskord kolima hakatakse, siis mul on küll mure, kuhu nad maanduvad. Kas täielikku äärelinna perifeeriasse, nagu näiteks Cargobussi pakkide vastuvõtt. Kardan, et enamus inimesi pole seda uut asukohta enam üles leidnudki.

Anne kanal on vettekastmiseks hea koht. Annelinlastele jalgsi kõndimise kaugusel ja hea lastega aega veeta. Ainult ujuda seal küll eriti ei saa, ainult supelda. Poid on nii ligidal kaldale ja kui neist kaugemale ujuda, siis on vetelpäästja kohe kallal. Vähemalt viimati oli nii, kui ma seal käisin.

Udo ütles ...

Bianka- nüüd paljastasid küll et Sinu loomuses on ka koht mis armastab piiridest üle astuda. Einoh, tore ju.
Aga see turu küsimus mumeelest mängib vaimsel tasandil olulist rolli. Pole ta ainult... turu värk. Niikaua kui on turg hubane ja kättesaadav, on maalähedus, jätkusuutlikkus.
Kui turud kolitakse ebasobivatesse kohtadesse ja muudetakse ebahubasteks, on globaliseerumine ja Inimese väikeseks mutriks muundamine.

Bianka ütles ...

Ma olen ju kala ja pean ujuda saama! Sellepärast ei meeldi mulle Pärnus ka suvitada, sest seal ei saa ujuda. Kõnni enne terve kilomeeter, kui vesi rinnuni on.

Aga piire ületan ma ka mujal mõnikord. Mis ma oskan enda kaitseks öelda? Et ma teen seda nii, et teiste huve ei kahjustaks. Et ma ise tean, kui kaugele võib minna...