pühapäev, 11. detsember 2016

Rikutud vaesus

Vaesus on alandav, vaesus on kole. Vaesus on vaja likvideerida. On ju neid kampaaniaid - likvideerime vaesuse. Onju. Ainult nad ei tööta. Pigem vastupidi, alandav ja kole vaesus aina suureneb.
Miks ei tööta?
Mõttemall koledast vaesusest on üsna levinud, kuid pole sugugi ainus võimalus vaesusse suhtuda. Vaesus võib olla ka ilus, võib olla vajalik.
Vaesus, see on nälg. Kuid nälg on parem kui ülesöömine. Nälg, kuigi ebameeldiv taluda, on siiski füsioloogilisest seisukohast vajalik.
Vaesus, see on ebaturvalisus. Kuid mis tugevust, elutarkust, nägemisvõimet või empaatiat võib tulla keskkonnast milles puudub ebaturvalisus. Ebaturvalisus on ebameeldiv, kuid vajalik.
Vaesus on kasinus. Kuid rikkuse küllus on koormav. Olla vaba asjade või mõtete küllusest võimaldab näha selgemalt ja märgata pisiasjade taga olulist.
Vaesus on ilus ja vajalik. Kuid siiski, siin ja praegu on vaesus kole.
Miks?
Sellest pole võimalik aru saada vaadates vaesust üksinda. Et elame vastandite maailmas, tuleks vaadata ka vaesuse vastandit.
Ka rikkus võib olla ilus ja vajalik, kuid võib olla ka kole. Rikkus võib olla võime luua väärtust. Osavus käsitöös, teadmised tehnoloogias, organiseerimisvõime. Mistahes võime või osavus mis võimaldab luua enam väärtust, võimaldab rikkust.
Rikkus võib olla kole. Rikkus võib tulla vägivallast, pettusest, spekulatsioonist, liigkasuvõtmisest, võimu korruptsioonist.
Niikaua kui eksisteerib kole rikkus, pole võimalust lahti saada koledast vaesusest.

Kommentaare ei ole: