neljapäev, 2. veebruar 2012

Absoluutselt

On absoluutne tõde et pole olemas absoluutset tõde.

On absoluutselt kindel et kõik siin maailmas on pidevas muutumises.

Näed nüüd mis jama võib välja tulla kui püüad midagi absoluutset väita.

5 kommentaari:

vuuduu ütles ...

Töe, vale ja aususe teemal on Raavelt selline lugu:
http://www.delfi.ee/news/paevauudised/arvamus/raivo-raave-valetamise-kunst.d?id=63866192

Kaamos ütles ...

Kõige vahvam on, et su absoluutsed seisukohad on suhteliselt täpsed :)

Voldemar-August ütles ...

... ütle nüüd kui vähesest võib nalja saada.

Lugesin seda Raaveli lugu ka. Päris südantkosutav. Kuid ..
Tegelikult see lugu kinnitas minu veendumust et kui kõik seisukohad on suhtelised, on tulemuseks hägune kisell. Midagi peab ka kindlat olema. Absoluutset. Olgu siis kasvõi absoluutne kõigest omas taustsüsteemis. Kuid mingi toetuspunkt peab siiski olema.

Kaamos ütles ...

Tegelikult ei olnud niiväga naljakas.
Hale katse natuke muiata asja üle, et su väiteid võib uskuda ja kohe, natuke pead kallutades võib neile müdinal vastu vaielda.

Absoluut(sus) on siin maailmas mu meelest natuke nagu maailma lõpp (maailma äär, mitte hukkasaamine). Maailm on lõpmatu. Aga mis tuleb pärast lõpmatust?

Absoluutne tõde või absoluutne kindlustunne võivad põrmustuda hetkel, kui me saame teada midagi uut. Kunagi purunes kellegi absoluutselt kindel teadmine, et Päike keerleb ümber Maa.


(Äh, ma ikka ei oska end arusaadavalt väljendada. Kisselli ümber on ainus kindel asi pott, milles ta loksub.)

Voldemar-August ütles ...

Just Kaamos. Nii need väited ka minule paistsid. Pole võimalik nendega absoluutse kindlusega nõustuda, vastu vaielda ka päris kindlasti ei saa. Täitsa nokk kinni saba lahti situatsioon. No kuidas sa jätad sellise asja üle muigamata.

Mõtlsin miks meil siin praegu on nii higistama ajav pingutus aktsepteerida absoluutsust. Mul tundub meie ühiskond on üles ehitatud paljuda talade peale mis kõik väidavat olevat absoluutsed. Kuigi tegelikult on suhtelised. Näiteks kasvõi see "pealtnägija" saates olnud süütu mees vangis.
Ma arvan absoluutsus on olemas küll, aga sugugi mitte selle koha peal nagu meid uskuma tahetakse panna.
Absoluutne tõde on mumeelest maailma toimimises. Natuke liiga kitsas piir on elu võimalikuseks vastandite vahel, et kõik saaks toimida vaid juhuslikuse printsiibil. Et maailm siiski toimib, see ongi absoluutsete tõdede kogum.