kolmapäev, 9. juuli 2008

Silma järgi


Kui oled eluaeg kätega tööd teinud õpid nii mõndagi asja silma järgi tegema. Telliseid seina, kirvesilma mõõtu, mutri järgi võtme suurust, poldi läbimõõtu mis ei murduks ega oleks ka tarbetult suur. Konstruktsioonielementide gabariite ja geomeetriat. Aga ka vormide omavahelist sobivust, inimeste ka. Eks selleks on kogemusi vaja, palju kogemusi, kuid ka võimet näha üldpilti, asja olemust. Eks see vist eraldagi peremeest sulasest. Peremees võib näha kuidas asjad on. Sulasele on vaja projekte, plaane, norme, ettekirjutusi, seadusi.

12 kommentaari:

Algarv ütles ...

Kuigi ma sind ei tunne, on jäänud mulje, et sina oskad tööd teha nii nagu olema peab. Aga on ka neid "meistrimehi", kes ainult arvavad, et nad on kõvad tegijad ja neile on projektid ja reeglid ainult ajaraisk. Kes ei viitsi täpselt mõõta, kui pikk liist vms. olema peab ja siis hakkavad seda kuidagiviisi jätkama ja jupitama. Peremees või sulane seda vahet ei tee, minu meelest.
Mina olen reeglite ja projektide poolt, kuigi nad mõnikord on üle vindi keeratud.

Voldemar-August ütles ...

Algarv-
Hea küll, heaküll, ära nüüd tüki kohe pisiasjade pärast kaklema.

He- he, arvan et märkasid minu itsitamist siin arvuti taga. Ja tänud moka peale määritud mee eest.

Et põrandaliist nurgast nurka ulataks on mõnele vaja plaani peal ette kirjutada, mõni näeb seda niisamagi. Olgu see siis tõesti põrandaliist, või ehk siis ühiskonna mõttemallide kujundamine.

Algarv ütles ...

Tuleb välja, et naised ikka päris hästi meeste naljadest aru ei saa. Vähemalt minul on arenguruumi.

Vaatan seda pilti nüüd pisut teise pilguga. Ega ma seda tugevusõpetuse värki nii nii hästi ei jaga kui sina oma ehitajasilmaga. Minu meelest vanadusest nõdraks jäänud sild või kai. Aga ilmselt siis "meistri" tehtud asi, mis nii vana ehk polegi.

Voldemar-August ütles ...

Vabandust, vabandust. Minu mitte kõige paremini õnnestunud nali põhines sellel, et omaarust kirjutasin kokku filosoofilise mõtiskluse orjandusliku mentaliteedi olemusest, sinu kommentaari tõlgitsesin kui otsest pöördumist meistrimeeste oskamisse- mitteoskamisse, sellest siis ka nalja olemus. Ega ta nüüd kõige parem ei olnud jah. Pakun rahupiipu ja lepime ää.

Pildil olev asi on tõesti üks vana lagunenud kai. Minu pildistatud, kuid mitte minu tehtud. Kuigi, see mida teen niipalju sellest ei erinegi.

Algarv ütles ...

Ega me siis sellepärast tülis ole.:D:D:D

Bloginduses tuleb seda ikka ette, et ise mõtled ühte, teine saab aru hoopis midagi muud. Mina mõnikord ei tea ise ka, mis ma ütelda tahan. Targutan niisama.

Voldemar-August ütles ...

No mis seal väheste väljendusvahenditega blogist rääkida. Tavaeluski saavad inimesed pahatihti üksteisest nõnda valesti aru. Ma olen ikka mõelnud et sõnad on mõtete väljendamiseks üks väga vilets vahend.

kaamos rules! ütles ...

Kaen seda juttu, uurin pilti ja süvenen komentaaridesse ning äkki taipasin, et mulle räägib see lugu hoopis elamisest endast. Inimene kas elab või teeb plaane. Muudkui mõõdab ja plaanib ja ei saa kuidagi elatud või teeb oma mõtted naksti peremehe kombel teoks.

Ütle veel, et kirjapandut ei saa mitut pidi mõista. Niipalju kui lugejaid, niimitu juttu ühes loos.

Voldemar-August ütles ...

Hehee, läheb põnevaks. Tea kas tuleb veel erinevaid variatsioone. Kusjuures, Kaamos, lugesin oma jutu sinu mõtet silmas pidades uuesti läbi ja klappis küll. Nüüd mõtlen, Algarvu mõtet silmas pidades on ka just sellist asja külge võimalik näha. Nüüd on siis kaks võimalust. Kas olen mina nii libedalt kahekeelne, et minu jutust võib mistahes mõtte välja lugeda. Või teine variant. Reaalsus ongi subjektiivne.

toompeale ütles ...

võtan kõneks Su eelmise jutu, turuvärava kohta.
mind puudutas see väga isiklikult. mitte füüsilises mõttes, vaid just see sinu filosoofiline lähenemine.

just seepärast, et olen rumal naine turuväravas, kes ei suuda otsustada, kas tal on veel mõtet turule piletit osta või oleks tõesti mõttekam seal prügikasti otsas oma kaup maha müüa.

plaanisin sellest pikemalt oma blogis kirjutada ja Sulle tänuna mõtteliselt Jüri Arraku maal "Inimene" kinkida, kuid pole veel selleni jõudnud.
ükskord jõuan niikuinii!

Sa lihtsalt oskad elu nii lahti mõtestada ja sõnastada, et igaüks leiab sealt endale sobiva terakese!

Tänud Sulle!

Voldemar-August ütles ...

Toompeale-
Niii soojad sõnad et ei oska kohe midagi kostagi.

Turunaisest aga. Miks sa ütled et rumal naine. Üleminekuperioodid on meil kõigil kus ei tea kas vanaviisi jätkata, või valida hoopis midagi jõukohasemat. Kui siin keegi rumal on siis see, kes need turuseadused nii sättind on et vanadel ja viletsatel polegi võimalust jäänud.

Maali jään ootama. Teen juba unistuste ja püüdluste kõrvale ruumi.

Anonüümne ütles ...

Veel üks arvaja: sulane teeb võõrale tööd ja kui midagi tundub peremehe meelest vale olema,aga kui on plaani ja normi järgi tehtud, saab ta end kaitsta. Pealegi on sulane ehk noor ja tuulepea, ei oma kogemust ega silmamõõtu. Peremees on peremees oma maal ja kodus. Ta kas usaldab tegijat või teeb ise oma silma ja südame mõõdu järgi, kui aega on ja muid muresid ei ole.

Voldemar-August ütles ...

See vist nii, et peremehel on plaane ikka rohkem kui oma käed teha jõuavad. Kuid on ka teist tüüpi inimesi. Neil on igav, neil pole midagi teha, sest et noh... lihtsalt ei ole ju midagi teha.

Iga meister on kunagi õpipoiss olnud. Igast õpipoisist meistrit ei saa.